пʼятницю, 26 липня 2013 р.

Прес-реліз прощі



Блаженіший Святослав (Шевчук) у КРИЛОСІ

3-4 серпня відбудеться ІІ всеукраїнська патріарша проща до Галицької чудотворної ікони Матері Божої покровительки Галицького краю в с. Крилос (Давній Галич) за участі Блаженішого Святослава (Шевчука). Ця проща є початком святкування Українською Греко-Католицькою Церквою ювілею 1025-ліття Хрещення Русі-України.

«Для нашої Української Греко-Католицької Церкви цей рік має особливе значення, бо дає нагоду згадати видатну подію далекого 988 року від Різдва Христового, коли ми прийняли Володимирове Хрещення. Усвідомлюючи кардинальне значення віри, нам слід насамперед подякувати Богові за цей Його дорогоцінний дар, яким ми просвітилися і преобразилися 1025 років тому на березі Дніпра –українського Йордану. Це також добра нагода проаналізувати, яке місце посідає християнська віра в нашому побуті, та, краще пізнавши основні її постулати, надихнути ними своє життя і діяльність», – пише Блаженіший Святослав у своєму пастирському посланні з нагоди Року віри.

На цьогорічній прощі до Крилоса запланований піший хід паломників з Івано-Франківська, Калуша, Рогатина, Бурштина і Галича. У програмі прощі театралізована хресна дорога, урочисте винесення для почитання чудотворної ікони Матері Божої, молитви на оздоровлення, а в часі Архієрейської Божественної Літургії перед молитвою «Символ віри» відбудеться чин відновлення хресних обітів.
Крім цього у національному музеї (Митрополичих палатах) буде виставлена копія корони Короля Данила Галицького.

Довідка:
На території с. Крилос у середні віки була розташована столиця Галицько-Волинського князівства, давній Галич. Тож не випадково у цьому селі так багато визначних пам’яток старовини, зокрема: фундаменти величного Успенського собору XII cт., спустошеної і зруйнованої Батиєвою ордою (у церкві покоїлися тлінні останки Ярослава Осмомисла); каплиця Святого Василія Великого, споруджена на цих фундаментах; церква Успіння Пресвятої Богородиці; Митрополичі палати (остання літня резиденція Митрополита Андрея (Шептицького); курган-поховання знатного воїна «Галичина могила» тощо.
Однією із найважливіших серед цих пам’яток є діюча церква Успіння Пресвятої Богородиці, у якій знаходиться Галицька чудотворна ікона Матері Божої з Крилоса. Церква має довгу і складну історію. Змурована у 1535 р. неподалік від фундаментів Успенського собору XII ст., вона проіснувала недовго: була повністю зруйнована під час турецько-татарської навали 1676 р. Храм було відбудовано аж через 30 років, за єпископа Йосифа (Шумлянського).
Невдовзі після того до церкви Успіння перенесли із каплиці Святого Василія Великого чудотворну ікону Пресвятої Богородиці. За народними переказами, її привезли десь всередині XII cт. до Галича із Константинополя і галицький князь Ярослав Осмомисл подарував її древньому Успенському собору. Після зруйнування собору ікона, яку знайшли неушкодженою у лісі коло Крилоса, спершу знаходилася у храмі Воздвиженського василіанського монастиря с. Сокіл, а після того як єпископ Йосиф (Шумлянський) 1707 р. проголосив її чудотворною, вона була передана до каплиці Святого Василія Великого.
Під час Першої світової війни церква Успіння зазнала значних руйнувань, проте чудотворна ікона знову залишилася неушкодженою. Після війни храм було відремонтовано, відреставровано іконостас і чудотворну ікону поміщено у вівтарі.
Прощі до Галицької чудотворної ікони відбувалися до 1960 р. Тоді Успенську церкву було закрито, вона стала експозиційною частиною Музею історії княжого Галича – філії Івано-Франківського краєзнавчого музею. А чудотворна ікона разом із іншими церковними речами знаходилася у церкві на хорах.
У 1990 р. церкву Успіння Пресвятої Богородиці повернули греко-католикам. Повернулася до храму і Крилоська чудотворна ікона. 28 серпня 2006 р. Глава УГКЦ Блаженніший Любомир (Гузар) на празник Успіння Пресвятої Богородиці коронував Галицьку чудотворну ікону Пресвятої Богородиці.


о. Ігор Тузик, 
журналіст радіо «Дзвони» (www.dzvonyfm.if.ua)
 igortuzyk@gmail.com
 

Немає коментарів:

Дописати коментар